Tag Archives: nobelova nagrada

Nobelova nagrada za fiziku 2020. godine dodijeljena za crne rupe

Nobelova nagrada za fiziku 2020. podijeljena je, polovina dodijeljena Rogeru Penroseu “za otkriće da je stvaranje crne rupe snažno predviđanje opće teorije relativnosti”, a druga polovica Reinhardu Genzelu i Andrei Ghez “za otkriće supermasivnog kompaktnog objekta u središtu naše galaksije. “

Sir Roger Penrose OM FRS je engleski matematički fizičar, matematičar i filozof nauke.

On je emeritus Rouse Ball profesor matematike na Univerzitetu u Oxfordu, emeritus član Wadham College-a u Oxfordu i počasni saradnik St John’s College-a u Cambridgeu. Wikipedia
Rođen: 8. avgusta 1931. (starost 89 godina), Colchester, Ujedinjeno Kraljevstvo
Značajni studenti: Asghar Qadir, Tim Poston, Andrew Hodges, Lane P. Hughston, Richard S. Ward, itd.
Filmovi: Hawking
Nagrade: Vukova nagrada za fiziku, Nobelova nagrada za fiziku, Copleyjeva medalja, Kraljevska medalja, medalja Alberta Einsteina, više
Supruga: Joan Isabel Wedge (m. 1959.), Vanessa Thomas



Andrea Mia Ghez je američka astronomka i profesorica na Odsjeku za fiziku i astronomiju na UCLA.

Časopis Discover 2004. godine naveo je Gheza kao jednu od 20 najboljih naučnika u Sjedinjenim Državama koji su pokazali visok stepen razumijevanja u svojim oblastima.
Rođena: 16. juna 1965. (starost 55 godina), New York, New York, Sjedinjene Države
Područje: Astronomija
Poznata po: Upotrebi adaptivne optike u istraživanjima galaktičkog centra.
Knjige: Možeš biti žena astronom
Obrazovanje: Kalifornijski institut za tehnologiju (1992), Massachusetts Institute of Technology (1987)
Nagrade: Nagrada Maria Goeppert-Mayer, Bakerianska medalja Kraljevskog društva, Nobelova nagrada za fiziku



Reinhard Genzel ForMemRS je njemački astrofizičar.


Rođen: 24. marta 1952. (starost 68 godina), Bad Homburg, Njemačka
Obrazovanje: Univerzitet u Bonnu
Područje: Astrofizika
Nagrade: medalja Alberta Einsteina, medalja Karla Schwarzschilda, nagrada Tycho Brahe, Nobelova nagrada za fiziku
Knjige: Galaktički međuzvjezdani medij: Saas-Fee napredni tečaj 21. Bilješke o predavanju 1991. Švicarsko društvo za astrofiziku i astronomiju

Izvor: Nobelprize.org

Nobelova nagrada za fiziku za 2019. godinu je dodjeljena za istraživanje evolucije Svemira i egzoplaneta

Kraljevska švedska akademija nauka odlučila je dodijeliti Nobelovu nagradu za fiziku 2019. godine

„Za doprinos našem razumevanju evolucije svemira i Zemljine lokacije u kosmosu“

sa jednom polovinom za

James Peebles
Univerzitet Princeton, SAD

„Za teorijska otkrića u fizičkoj kosmologiji“

a drugu polovinu zajedno za

Michel Mayor
Univerzitet u Ženevi, Švajcarska

i

Didier Queloz
Univerzitet u Ženevi, Švajcarska
Univerzitet Cambridge, Velika Britanija

“Za otkriće egzoplanete koja kruži oko zvijezde solarnog tipa.”


Uvidi Jamesa Peeblesa u fizičku kosmologiju obogatili su čitavo polje istraživanja i postavili temelje za transformaciju kosmologije u posljednjih pedeset godina, od nagađanja do nauke. Njegov teorijski okvir, razvijen od sredine 1960-ih, temelj je naših savremenih ideja o svemiru.

Model Velikog praska opisuje svemir od njegovih prvih trenutaka, prije gotovo 14 milijardi godina, kada je bio izuzetno vruć i gust. Od tada se svemir širi, postaje sve veći i hladniji. Jedva 400.000 godina nakon Velikog praska, svemir je postao proziran i svjetlosne zrake su mogle da putuju kroz svemir. I danas je to drevno zračenje svuda oko nas i, kodirano u njega, skrivaju se mnoge tajne svemira. Koristeći se svojim teorijskim alatima i proračunima, James Peebles uspio je protumačiti te tragove iz djetinjstva svemira i otkriti nove fizičke procese.

Rezultati su nam pokazali svemir u kojem je poznato samo pet procenata njegovog sadržaja, materije koja čini zvezde, planete, drveće – i nas. Ostatak, 95 odsto, je nepoznata tamna materija i tamna energija. Ovo je misterija i izazov za modernu fiziku.

U oktobru 1995., Michel Mayor i Didier Queloz najavili su prvo otkriće planete izvan našeg sunčevog sistema, egzoplaneta, koja je kružila oko zvijezde solarnog tipa u našoj matičnoj galaksiji, Mliječnom putu. U opservatoriju Haute-Provence na jugu Francuske pomoću instrumenata izrađenih po mjeri mogli su vidjeti planetu 51 Pegasi b, gasovitu kuglu uporedivu sa najvećim plinovitim gigantom Sunčevog sistema, Jupiterom.

Ovo otkriće započelo je revoluciju u astronomiji i od tada je pronađeno preko 4.000 egzoplaneta u Mliječnom putu. Još se otkrivaju čudni novi svjetovi, s nevjerovatnim bogatstvom veličina, oblika i orbita. Oni izazivaju naše unaprijed stvorene ideje o planetarnim sistemima i prisiljavaju naučnike da revidiraju svoje teorije fizičkih procesa koji stoje iza nastanka planeta. Uz brojne projekte koji se planiraju započeti u potrazi za egzoplanetima, možda ćemo konačno naći odgovor na vječno pitanje postoji li drugi život tamo.


Ovogodišnji laureati preobrazili su naše ideje o kosmosu. Dok su teorijska otkrića Jamesa Peeblesa doprinijela našem razumijevanju kako se svemir razvijao nakon Velikog praska, Michel Mayor i Didier Queloz istraživali su naše kozmičke četvrti u lovu na nepoznate planete. Njihova otkrića zauvijek su promijenila naše predstave o Svemiru.

Izvor: www.nobelprize.org



Nobelova nagrada za hemiju dodijeljena je za pionirski rad u evolucionoj nauci

Nobelova nagrada za hemiju 2018. godine dodijeljena je hemičarki Frances H. Arnold, a druga polovica zajednički za George P. Smithom i Sir Gregory P. Winter u srijedu zbog njihovog rada koji koristi moć evolucije kako bi razvili nove proteine koji se koriste u lijekovima i medicinskim tretmanima.

U raspisivanju nagrade, Kraljevska švedska akademija je rekla da nagrada ove godine “nagrađuje revoluciju zasnovanu na evoluciji” i ide naučnicima koji su “primijenili principe Darvina u epruvetu”.

Metode koje su razvili laureati rade na stvaranju novih enzima i antitijela koji se koriste u promovisanju zelenije hemijske industrije, ublažavanju bolesti i spašavanju života.

Arnold iz Kalifornijskog instituta za tehnologiju je izveo prvu “usmjerenu evoluciju” enzima, koji su proteini koji katalizuju hemijske reakcije. Enzimi proizvedeni kroz usmjerenu evoluciju koriste se za proizvodnju sve od održivog biogoriva do farmaceutskih proizvoda.


Američki naučnik i inžinjer postaje samo peta žena koja je ikada osvojila nagradu, nakon Ade Yonatha 2009, Dorothy Crowfoot Hodgkin 1964, Irene Joliot-Curie 1935, i njene majke, Marie Curie, 1911.

Smit, profesor na Univerzitetu u Missouriu, razvio je metod poznat kao “fagni prikaz”, koji koristi bakteriofag – virus koji zarazi bakterije – da razvije nove proteine.

Winter sa Univerziteta u Kembridžu u Velikoj Britaniji, iskoristila je taj metod i koristila je za proizvodnju novih antitijela, sa ciljem pravljenja novih lijekova. Phage displej se od tada koristi za proizvodnju antitijela koja mogu neutralizovati toksine, suprotstaviti autoimune bolesti i izliječiti metastatski rak.

Izvor: CNN

Dodjeljena je Nobelova nagrada za fiziku za 2018 godinu za otkrića iz fizike lasera

Nobelova nagrada za fiziku 2018. dodijeljena je “za inovativne izume u području laserske fizike” s pola nagrade za Arthura Ashkina “za optičke pincete i njihovu primjenu na biološke sisteme”, a druga polovica za Gérardom Mourou i Donna Stricklandom “za njihovu metodu stvaranja visokosenzitivnih, ultra kratkih optičkih impulsa “.”

Arthur Ashkin izumio je optičke pincete koje mogu zgrabiti čestice, atome, viruse i druge žive ćelije sa svojim laserskim snopovima. Ovaj novi alat omogućio je Ashkin da ostvari stari san naučne fantastike – upotrebu pritiska svjetlosnog zračenja za pomicanje fizičkih objekata. Uspio je pomoću laserskog svjetla da pomjeri male čestica prema centru snopa i da ih zadrži tamo. Tako su izumljene optičke pincete.


Glavni proboj došao je 1987. godine, kada je Ashkin koristio pincete za hvatanje živih bakterija bez da ih ošteti. On je odmah počeo da proučava biološke sisteme
i danas se pincete široko koriste za istraživanje.

Gérard Mourou i Donna Strickland su otvorili put
prema najkraćim i najintenzivnijim laserskim pulsevima koje je ikad stvorilo čovječanstvo. Njihov revolucionarni članak je bio objavljen 1985. i bio je osnova Stricklandove doktorske teze.

Koristeći genijalan pristup, uspjeli su da stvore
ultrakratki laserski puls visokog intenziteta bez uništenja amplificirajučeg materijala.

Prvo su proširili puls lasera na vrijeme kako bi smanjili njegovu maksimalnu snagu, a zatim su ga pojačali
i konačno kompresovali. Ako je puls na vrijeme kompresovan i postao kraći, onda se više svjetla puni
zajedno u istom malom prostoru – intenzitet pulsa
dramatično se povećava.
Strikland i Mourouova nova izmišljena tehnika,
nazvana čirno pulsno pojačanje, CPA, ubrzo postaje standard za sljedeće lasere visokog intenziteta. Njene upotrebe uključuju milione korektivnih operacija očiju koje se vode svake godine koristeći oštre laserske pulseve.
Nebrojena moguća područja primjene još uvijek nisu sva ni istražena, ali i sad ovi izumi nam omogućavaju da istražujemo mikrosvijet u duhu Alfreda Nobela – za najveću korist čovječanstvu.


Nagrada je u vrijednosti od 860 000 eura.

Zanimljivosti su što je nagrada dodijeljena prvoj ženi Donni Struckland nakon 55 godina, a druga zanimljivost je nagrada dodijeljena Arthuru Ashkinu koji ima 96 godina! On je rekao da sumnja da će imati vremena da daje interviju za medije jer je zauzet pripremom objavljivanja novog naučnog članka.

Izvor: Nobel Prize

Sve Nobelove nagrade iz sve fizike

Nobelova nagrada za fiziku dodjeljena je 111 puta za 207 Nobelovih laureata između 1901. i 2017. godine. Džon Bardin je jedini Nobelovac koji je 1956. i 1972. godine dobitnik Nobelove nagrade za fiziku. To znači da su ukupno 206 pojedinaca dobili Nobelovu nagradu za fiziku.

Nobelova nagrada za fiziku 2017
Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne”za odlučujući doprinos LIGO detektoru i posmatranje gravitacionih talasa”

Nobelova nagrada za fiziku 2016
David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane i J. Michael Kosterlitz”za teorijska otkrića topoloških faznih tranzicija i topoloških faza materije”

Nobelova nagrada za fiziku 2015
Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald
“za otkrivanje neutrino oscilacija, što pokazuje da su neutrini maseni”

Nobelova nagrada za fiziku 2014
Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura
“za pronalazak efikasnih plavih svetlosnih dioda koje su omogućile izvore svjetlosti i izvore energije bijelog svjetla”

Nobelova nagrada za fiziku 2013
François Englert i Peter W. Higgs
“za teorijsko otkriće mehanizma koji doprinosi našem razumevanju porijekla mase subatomskih čestica i koji je nedavno potvrđen otkrivanjem predviđene fundamentalne čestice ATLAS-om i CMS eksperimentima na CERN-ovom velikom Hadronskom koaleru”

Nobelova nagrada za fiziku 2012
Serge Haroche i David J. Wineland
“za prelijepe eksperimentalne metode koje omogućavaju mjerenje i manipulaciju pojedinačnih kvantnih sistema”

Nobelova nagrada za fiziku 2011
Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess
“za otkrivanje ubrzavanja ekspanzije Univerzuma kroz zapažanja dalekih supernova”

Nobelova nagrada za fiziku 2010
Andre Geim i Konstantin Novoselov
“za revolucionarne eksperimente u pogledu dvodimenzionalnog materijala grafena”

Nobelova nagrada za fiziku 2009
Charles Kuen Kao
“za inovativna dostignuća koja se odnose na prenos svjetlosnih vlakana za optičku komunikaciju”

Willard S. Boyle i George E. Smith
“za pronalazak semiconductor kruga za snimanje – CCD senzor”

Nobelova nagrada za fiziku 2008
Yoichiro Nambu
“za otkrivanje mehanizma spontane slomljene simetrije u subatomskoj fizici”

Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa
“za otkrivanje porjekla slomljene simetrije koja predviđa postojanje najmanje tri porodice kvarkova u prirodi”

Nobelova nagrada za fiziku 2007
Albert Fert i Peter Grünberg
“za otkrivanje velikog magnetoresistenta”

Nobelova nagrada za fiziku 2006
John C. Mather i George F. Smoot
“za njihovo otkrivanje oblika crnog tijela i anizotropije kosmičkog mikrotalasnog zonskog zračenja”

Nobelova nagrada za fiziku 2005
Roy J. Glauber
“za njegov doprinos kvantnoj teoriji optičke koherentnosti”

John L. Hall i Theodor W. Hänsch
“za njihov doprinos razvoju laserske precizne spektroskopije, uključujući tehniku optičke frekvencije”

Nobelova nagrada za fiziku 2004
David J. Gross, H. David Politzer i Frank Wilczek
“za otkrivanje asimptotske slobode u teoriji jake interakcije”

Nobelova nagrada za fiziku 2003
Aleksej A. Abrikosov, Vitalij L. Ginzburg i Anthony J. Leggett
“za pionirski doprinos teoriji superprevodnika i superfluida”

Nobelova nagrada za fiziku 2002
Raymond Davis Jr. i Masatoshi Koshiba
“za pionirski doprinos astrofizici, posebno za otkrivanje kosmičkih neutrina”

Riccardo Giacconi
“za pionirski doprinos astrofizici, koji su doveli do otkrivanja kosmičkih izvora X-zraka”

Nobelova nagrada za fiziku 2001
Eric A. Cornell, Wolfgang Ketterle i Carl E. Wieman
“za postizanje Bose-Ajnštajnove kondenzacije u razblaženim gasovima alkalnih atoma, i za ranije temeljne studije svojstava kondenzata”


Nobelova nagrada za fiziku 2000
“za osnovni rad na informacijskoj i komunikacionoj tehnologiji”

Zhores I. Alferov i Herbert Kroemer
“za razvoj poluprovodničkih heterostruktura koje se koriste u brzoj- i opto-elektronici”

Jack S. Kilby
“za ulogu u pronalasku integrisanog kola”

Nobelova nagrada za fiziku 1999
Gerardus ‘t Hooft i Martinus J.G. Veltman
“za razjašnjavanje kvantne strukture elektroekoloških interakcija u fizici”

Nobelova nagrada za fiziku 1998. godine
Robert B. Laughlin, Horst L. Störmer i Daniel C. Tsui
“za njihovo otkrivanje novog oblika kvantne tečnosti sa frakcionisanim ekscitacijama”

Nobelova nagrada za fiziku 1997
Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji i William D. Phillips
“za razvoj metoda za hlađenje i zatvaranje atoma uz lasersko svetlo”

Nobelova nagrada za fiziku 1996
David M. Lee, Douglas D. Osheroff i Robert C. Richardson
“za otkrivanje superfluidnosti u helijumu-3”

Nobelova nagrada za fiziku 1995
“za pionirski eksperimentalni doprinos fizici leptona”

Martin L. Perl
“za otkriće tau lepton”

Frederick Reines
“za detekciju neutrina”

Nobelova nagrada za fiziku 1994
“za pionirski doprinos razvoju tehnike rastvaranja neutrona za ispitivanje kondenzovane materije”

Bertram N. Brockhouse
“za razvoj neutronske spektroskopije”

Clifford G. Shull
“za razvoj tehnike difrakcije neutrona”

Nobelova nagrada za fiziku 1993
Russell A. Hulse i Joseph H. Taylor Jr.
“za otkriće nove vrste pulsara, otkrića koje su otvorile nove mogućnosti za proučavanje gravitacije”

Nobelova nagrada za fiziku 1992
Georges Charpak
“za njegov izum i razvoj detektora čestica, posebno proporcionalne komore sa više žica”

Nobelova nagrada za fiziku 1991
Pierre-Gilles de Gennes
“za otkrivanje da metode koje su razvijene za proučavanje fenomena reda u jednostavnim sistemima mogu biti generalizovane u složenije oblike materije, posebno u tečne kristale i polimere”


Nobelova nagrada za fiziku 1990
Jerome I. Friedman, Henry W. Kendall i Richard E. Taylor
“za njihova pionirska istraživanja koja se tiču dubokog neelastičnog rasipanja elektrona na protone i vezanih neutrona, koji su od suštinskog značaja za razvoj modela kvarkova u fizici čestica”

Nobelova nagrada za fiziku 1989
Norman F. Ramsey
“za pronalazak metode odvojenih oscilacionih polja i njegove upotrebe u vodoničnom maseru i drugim atomskim satovima”

Hans G. Dehmelt i Wolfgang Paul
“za razvoj tehnike jonske zamke”

Nobelova nagrada za fiziku 1988
Leon M. Lederman, Melvin Schwartz i Jack Steinberger
“za metodu neutrino snopa i demonstraciju dvostruke strukture leptona kroz otkrivanje muonskog neutrina”

Nobelova nagrada za fiziku 1987
J. Georg Bednorz i K. Alexander Müller
“za njihov značajan proboj u otkrivanju superprevodljivosti u keramičkim materijalima”

Nobelova nagrada za fiziku 1986
Ernst Ruska
“za njegov osnovni rad u elektronskoj optici i za dizajn prvog elektronskog mikroskopa”

Gerd Binnig i Heinrich Rohrer
“za njihov dizajn mikroskopa za skeniranje tunela”

Nobelova nagrada za fiziku 1985
Klaus von Klitzing
“za otkrivanje kvantiziranog Hola efekta”

Nobelova nagrada za fiziku 1984
Carlo Rubbia i Simon van der Meer
“zbog njihovog odlučujućeg doprinosa velikom projektu, što je dovelo do otkrivanja delova polja W i Z, komunikatora slabe interakcije”

Nobelova nagrada za fiziku 1983
Subramanyan Chandrasekhar
“za svoje teorijske studije fizičkih procesa od značaja za strukturu i evoluciju zvezda”

William Alfred Fowler
“za njegove teorijske i eksperimentalne studije nuklearnih reakcija od značaja u formiranju hemijskih elemenata u svemiru”

Nobelova nagrada za fiziku 1982
Kenet G. Vilson
“za njegovu teoriju kritičnog fenomena u vezi sa faznim tranzicijama”

Nobelova nagrada za fiziku 1981
Nicolaas Bloembergen i Arthur Leonard Schawlow
“za njihov doprinos razvoju laserske spektroskopije”

Kai M. Siegbahn
“za njegov doprinos razvoju elektronske spektroskopije visoke rezolucije”

Nobelova nagrada za fiziku 1980
James Watson Cronin i Val Logsdon Fitch
“za otkrivanje kršenja osnovnih principa simetrije u raspadu neutralnih K-mezona”

Nobelova nagrada za fiziku 1979
Sheldon Lee Glashow, Abdus Salam i Steven Weinberg
“za njihov doprinos teoriji jedinstvene slabe i elektromagnetne interakcije između elementarnih čestica, uključujući, između ostalog, i predviđanje slabe neutralne struje”

Nobelova nagrada za fiziku 1978
Pyotr Leonidovich Kapitsa
“za njegove osnovne pronalaske i otkrića u oblasti fizike niskih temperatura”

Arno Allan Penzias i Robert Woodrow Wilson
“za njihovo otkrivanje kosmičkog mikrotalasnog zračenja pozadine”

Nobelova nagrada za fiziku 1977
Philip Warren Anderson, Sir Nevill Francis Mott i John Hasbrouck van Vleck
“za njihova temeljna teorijska istraživanja elektronske strukture magnetnih i neuređenih sistema”

Nobelova nagrada za fiziku 1976
Burton Richter i Samuel Chao Chung Ting
“za njihov pionirski rad u otkrivanju teške elementarne čestice nove vrste”

Nobelova nagrada za fiziku 1975
Aage Niels Bohr, Ben Roy Mottelson i Leo James Rainwater
“za otkrivanje veze između kolektivnog kretanja i kretanja čestica u atomskim jezgrima i razvoja teorije strukture atomskog jezgra na osnovu ove veze”

Nobelova nagrada za fiziku 1974
Ser Martin Ryle i Antony Hewish
“za svoje pionirsko istraživanje radio astrofizike: Ryle za svoja zapažanja i pronalaske, posebno za tehniku sinteze apertura i Hewisha za njegovu odlučujuću ulogu u otkriću pulsara”

Nobelova nagrada za fiziku 1973
Leo Esaki i Ivar Giaever
“za svoja eksperimentalna otkrića u vezi sa tunelskim fenomenima u poluprovodnicima i superprevodnicima, respektivno”

Brian David Josephson
“zbog njegovih teorijskih predviđanja svojstava nadpritiska kroz tunelsku barijeru, posebno onih fenomena koji su općenito poznati kao efekti Džozefsona”

Nobelova nagrada za fiziku 1972
John Bardeen, Leon Neil Cooper i John Robert Schrieffer
“za zajednički razvijenu teoriju superprevodljivosti, koja se obično zove BCS-teorija”

Nobelova nagrada za fiziku 1971
Dennis Gabor
“za njegov izum i razvoj holografske metode”


Nobelova nagrada za fiziku 1970
Hannes Olof Gösta Alfvén
“za temeljni rad i otkrića u magnetohidro dinamici sa plodnim primjenama u različitim dijelovima fizike plazme”

Louis Eugène Félix Néel
“za fundamentalni rad i otkrića u vezi sa antiferromagnetizmom i ferimagnetizmom koji su doveli do važnih primena u fizičkom čvrstom stanju”

Nobelova nagrada za fiziku 1969
Murray Gell-Mann
“zbog njegovih doprinosa i otkrića vezanih za klasifikaciju elementarnih čestica i njihovih interakcija”

Nobelova nagrada za fiziku 1968
Luis Walter Alvarez
“za njegov odlučujući doprinos fizici elementarnih čestica, a posebno otkriće velikog broja rezonantnih stanja, koji su omogućeni njegovim razvojem tehnike korištenja komora vodonične mjehuriće i analize podataka”

Nobelova nagrada za fiziku 1967
Hans Albrecht Bethe
“zbog njegovog doprinosa teoriji nuklearnih reakcija, posebno njegovih otkrića u vezi sa proizvodnjom energije u zvezdama”

Nobelova nagrada za fiziku 1966
Alfred Kastler
“za otkrivanje i razvoj optičkih metoda za proučavanje hertzijskih rezonansa u atoma”

Nobelova nagrada za fiziku 1965
Sin-Itiro Tomonaga, Julian Schwinger i Richard P. Feynman
“za svoj temeljni rad u kvantnoj elektrodinamici, sa dubokim oranjem posledica za fiziku elementarnih čestica”

Nobelova nagrada za fiziku 1964
Charles Hard Townes, Nicolay Gennadiyevich Basov i Aleksandr Mikhailovich Prokhorov
“za temeljni rad u oblasti kvantne elektronike, što je dovelo do izgradnje oscilatora i pojačala na osnovu principa maser-lasera”

Nobelova nagrada za fiziku 1963
Eugene Paul Wigner
“za njegov doprinos teoriji atomskog jezgra i elementarnih čestica, posebno kroz otkrivanje i primjenu osnovnih principa simetrije”

Maria Goeppert Mayer i J. Hans D. Jensen
“za svoja otkrića o strukturi nuklearnog oklopa”

Nobelova nagrada za fiziku 1962
Lev Davidovič Landau
“za njegove pionirske teorije za kondenzovanu materiju, posebno tečnog helijuma”

Nobelova nagrada za fiziku 1961
Robert Hofstadter
“za njegova pionirska istraživanja raspršivanja elektrona u atomskim jezgrima i zbog njegovog postizanja otkrića o strukturi nukleona”

Rudolf Ludwig Mössbauer
“za svoja istraživanja koja se tiču rezonantne apsorpcije gama zračenja i njegovog otkrivanja u vezi sa efektom koji nosi njegovo ime”

Nobelova nagrada za fiziku 1960
Donald Arthur Glaser
“za pronalazak balonske komore”

Nobelova nagrada za fiziku 1959
Emilio Gino Segrè i Owen Chamberlain
“za njihovo otkrivanje antiproton”

Nobelova nagrada za fiziku 1958
Pavel Aleksejevič Čerenkov, Ilja Mihailović Frank i Igor Jevgenjević Tamm
“za otkrivanje i tumačenje efekta Čerenkova”

Nobelova nagrada za fiziku 1957
Chen Ning Yang i Tsung-Dao (T.D.) Lee
“za njihovu prodornu istragu tzv. paritetnih zakona koji su doveli do važnih otkrića u vezi sa elementarnim česticama”

Nobelova nagrada za fiziku 1956
William Bradford Shockley, John Bardeen i Walter Houser Brattain
“za njihova istraživanja na poluprovodnicima i njihovo otkrivanje tranzistorskog efekta”

Nobelova nagrada za fiziku 1955
Willis Eugene Lamb
“za njegova otkrića koja se tiču fine strukture vodonosnog spektra”

Polykarp Kusch
“za precizno određivanje magnetnog momenta elektrona”

Nobelova nagrada za fiziku 1954
Maks Rođen
“za njegovo temeljno istraživanje kvantne mehanike, posebno za njegovo statističko tumačenje talasne funkcije”

Walther Bothe
“za metodu slučajnosti i njegova otkrića napravljena s njim”

Nobelova nagrada za fiziku 1953
Frits Zernike
“za njegovu demonstraciju metode faznog kontrasta, posebno za njegov pronalazak faznog kontrastnog mikroskopa”

Nobelova nagrada za fiziku 1952
Felix Bloch i Edward Mills Purcell
“za njihov razvoj novih metoda nuklearne magnetske preciznosti i otkrića u vezi sa njom”

Nobelova nagrada za fiziku 1951
Sir John Douglas Cockcroft i Ernest Thomas Sinton Walton
“za njihov pionirski rad na transmutaciji atomskih jezgara veštačkim ubrzanim atomskim česticama”

Nobelova nagrada za fiziku 1950
Cecil Frank Powell
“za njegov razvoj fotografskog metoda proučavanja nuklearnih procesa i njegovih otkrića u vezi sa mezonima napravljenim ovom metodom”

Nobelova nagrada za fiziku 1949
Hideki Yukawa
“za njegovo predviđanje postojanja mesona na osnovu teorijskog rada na nuklearnim snagama”

Nobelova nagrada za fiziku 1948
Patrick Maynard Stuart Blackett
“za njegov razvoj Wilsonovog metoda cloud oblaka i njegova otkrića u oblastima nuklearne fizike i kosmičkog zračenja”

Nobelova nagrada za fiziku 1947
Sir Edward Victor Appleton
“za njegova istraživanja fizike gornje atmosfere posebno za otkrivanje takozvanog sloja Appletona”

Nobelova nagrada za fiziku 1946
Percy Williams Bridgman
“za pronalazak uređaja koji proizvodi izuzetno visoke pritiske, a za otkrića sa kojima je napravio u oblasti fizike visokog pritiska”

Nobelova nagrada za fiziku 1945
Wolfgang Pauli
“za otkrivanje principa isključenja, koji se takođe naziva Paulijev princip”

Nobelova nagrada za fiziku 1944
Isidor Isaac Rabi
“za njegov rezonantni metod za snimanje magnetnih svojstava atomskih jezgara”

Nobelova nagrada za fiziku 1943
Otto Stern
“za njegov doprinos razvoju metode molekularnog zraka i njegovom otkrivanju magnetnog momenata protona”

Nobelova nagrada za fiziku 1942
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada bila je 1/3 dodeljena Glavnom fondu, a 2/3 Posebnom fondu ove nagrade.

Nobelova nagrada za fiziku 1941
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada bila je 1/3 dodeljena Glavnom fondu, a 2/3 Posebnom fondu ove nagrade.


Nobelova nagrada za fiziku 1940
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada bila je 1/3 dodeljena Glavnom fondu, a 2/3 Posebnom fondu ove nagrade.

Nobelova nagrada za fiziku 1939
Ernest Orlando Lawrence
“za pronalazak i razvoj ciklonona i za rezultate dobijene uz njega, posebno u vezi sa vještačkim radioaktivnim elementima”

Nobelova nagrada za fiziku 1938
Enrico Fermi
“za njegove demonstracije postojanja novih radioaktivnih elemenata proizvedenih neutronskim zračenjem i za njegovo srodno otkrivanje nuklearnih reakcija koje su izazvali spori neutroni”

Nobelova nagrada za fiziku 1937
Clinton Joseph Davisson i George Paget Thomson
“za njihovo eksperimentalno otkrivanje difrakcije elektrona kristalima”

Nobelova nagrada za fiziku 1936
Victor Franz Hess
“za njegovo otkrivanje kosmičkog zračenja”

Karl David Anderson
“za njegovo otkriće pozitrona”

Nobelova nagrada za fiziku 1935
James Chadwick
“za otkrivanje neutrona”

Nobelova nagrada za fiziku 1934
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada bila je 1/3 dodeljena Glavnom fondu, a 2/3 Posebnom fondu ove nagrade.

Nobelova nagrada za fiziku 1933
Erwin Schrödinger i Paul Adrien Maurice Dirac
“za otkrivanje novih produktivnih oblika atomske teorije”

Nobelova nagrada za fiziku 1932
Werner Karl Heisenberg
“za stvaranje kvantne mehanike, primena koja je, između ostalog, dovela do otkrivanja alotropnih oblika vodonika”

Nobelova nagrada za fiziku 1931
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada dodeljena je Specijalnom fondu ove nagrade.

Nobelova nagrada za fiziku 1930
Sir Chandrasekhara Venkata Raman
“za svoj rad na rasipanju svetlosti i otkrivanju efekta nazvanog po njemu”

Nobelova nagrada za fiziku 1929
Prince Louis-Victor Pierre Raymond de Broglie
“za njegovo otkrivanje talasne prirode elektrona”

Nobelova nagrada za fiziku 1928
Owen Willans Richardson
“za svoj rad na termioničkom fenomenu, a naročito za otkrivanje zakona koji se zove”

Nobelova nagrada za fiziku 1927
Arthur Holly Compton
“za njegovo otkrivanje efekta nazvanog po njemu”

Charles Thomson Rees Wilson
“za njegov način pravljenja puteva električno naelektrisanih čestica vidljivih kondenzacijom para”

Nobelova nagrada za fiziku 1926
Jean Baptiste Perrin
“za svoj rad na diskontinuiranoj strukturi materije, a posebno za njegovo otkriće ravnoteže sedimenata”

Nobelova nagrada za fiziku 1925
James Franck i Gustav Ludwig Hertz
“za njihovo otkrivanje zakona koji regulišu uticaj elektrona na atom”

Nobelova nagrada za fiziku 1924
Karl Manne Georg Siegbahn
“za njegova otkrića i istraživanja u oblasti rentgenske spektroskopije”

Nobelova nagrada za fiziku 1923
Robert Andrews Millikan
“za svoj rad na elementarnom naelektrisanju i na fotoelektrični efekat”

Nobelova nagrada za fiziku 1922
Niels Henrik David Bohr
“za svoje usluge u istrazi strukture atoma i radijacije koje proizilaze iz njih”

Nobelova nagrada za fiziku 1921
Albert Einstein
“za svoje usluge u teorijskoj fizici, a posebno za njegovo otkrivanje zakona fotoelektričnog efekta”

Nobelova nagrada za fiziku 1920
Charles Edouard Guillaume
“u znak priznanja za uslugu koju je izvršio preciznim merenjima u fizici otkrivanjem anomalija u legurama nikla”

Nobelova nagrada za fiziku 1919
Johannes Stark
“za njegovo otkrivanje Doplerovog efekta u kanalskim zracima i podelu spektralnih linija u električnim poljima”

Nobelova nagrada za fiziku 1918
Max Karl Ernst Ludwig Planck
“u znak priznanja službi koje je pružio unapređenju fizike njegovim otkrićem energije kvanta”

Nobelova nagrada za fiziku 1917
Charles Glover Barkla
“za njegovo otkrivanje karakterističnog Röntgenove zračenja elemenata”

Nobelova nagrada za fiziku 1916
Nobelova nagrada nije dodijeljena ove godine. Novčana nagrada dodeljena je Specijalnom fondu ove nagrade.

Nobelova nagrada za fiziku 1915
Sir William Henry Bragg i William Lawrence Bragg
“za svoje usluge u analizi kristalne strukture pomoću rentgenskih zraka”

Nobelova nagrada za fiziku 1914
Max von Laue
“za njegovo otkrivanje difrakcije rendgenskih zraka kristalima”

Nobelova nagrada za fiziku 1913
Heike Kamerlingh Onnes
“za njegova istraživanja o svojstvima materije na niskim temperaturama koje su dovele, između ostalog, na proizvodnju tečnog heliuma”

Nobelova nagrada za fiziku 1912
Nils Gustaf Dalén
“za njegov izum automatskih regulatora za upotrebu u kombinaciji sa akumulatorom gasa za osvjetljenje svjetionika i plovila”

Nobelova nagrada za fiziku 1911
Wilhelm Wien
“za njegova otkrića u vezi sa zakonima koji regulišu zračenje toplote”


Nobelova nagrada za fiziku 1910
Johannes Diderik van der Waals
“za svoj rad na jednačini države za gasove i tečnosti”

Nobelova nagrada za fiziku 1909
Guglielmo Marconi i Karl Ferdinand Braun
“u znak priznanja za doprinos razvoju bežične telegrafije”

Nobelova nagrada za fiziku 1908
Gabriel Lippmann
“za njegov metod reprodukcije boje fotografski zasnovan na fenomenu mešanja”

Nobelova nagrada za fiziku 1907
Albert Abraham Michelson
“za svoje optičke precizne instrumente i spektroskopske i metrološke istrage izvršene uz njihovu pomoć”

Nobelova nagrada za fiziku 1906
Joseph John Thomson
“u znak priznanja velikih zasluga njegovih teorijskih i eksperimentalnih istraga o provođenju električne energije gasovima”

Nobelova nagrada za fiziku 1905
Filip Eduard Anton von Lenard
“za svoj rad na katodnim zracima”

Nobelova nagrada za fiziku 1904
Lord Rayleigh (John William Strutt)
“za njegova istraživanja gustine najvažnijih gasova i za njegovo otkrivanje argona u vezi sa ovim studijama”

Nobelova nagrada za fiziku 1903
Antoan Henri Bekerel
“u znak priznanja za izuzetne usluge koje je pružio otkrivanjem spontane radioaktivnosti”

Pierre Curie i Marie Curie, nie Sklodowska
“priznajući izvanredne usluge koje su pružili zajedničkim istraživanjima o pojavama zračenja koje je otkrio profesor Henri Becquerel”

Nobelova nagrada za fiziku 1902
Hendrik Antoon Lorentz i Pieter Zeeman
“u znak priznanja izvanredne službe koju su njihova istraživanja pružila uticaju magnetizma na fenomene zračenja”

Nobelova nagrada za fiziku 1901
Wilhelm Conrad Röntgen
“u znak priznanja za izuzetne usluge koje je učinio otkrivanjem izuzetnih zraka koje su po njemu naknadno nazvane”

Izvori:

  1. “All Nobel Prizes in Physics”. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2014. Web. 18 Jun 2018. <http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/>


Šta je to Nobelova nagrada za fiziku i ko su njeni dobitnici?

Nobelova nagrada za fiziku

Nobelova nagrada za fiziku vrijedi kao najviše priznanje za radove u oblasti fizike. Nagrada se dodjeljuje zajedno sa Nobelovom nagradom za fiziologiju ili medicinu, kemiju, književnost i ekonomiju, 10. prosinca, na dan kada je u Stockholmu preminuo Alfred Nobel, osnivač fonda iz kojeg se dodjeljuje nagrada.

Popis dobitnika Nobelove nagrade za fiziku od 1901. do danas (stranica u izradi)

Godina Slika Dobitnik Država Razlog
1901. Wilhelm Conrad Röntgen Njemačka “za otkriće znamenitih zraka koje su kasnije nazvane po njemu”
1902. Hendrik Antoon Lorentz Nizozemska “za njihovo istraživanje o utjecaju magnetizma na fenomen zračenja”
Pieter Zeeman Nizozemska
1903. Antoine Henri Becquerel Francuska “za njegovo otkriće spontane radioaktivnosti”
Pierre Curie Francuska “za njihovo zajedničko istraživanje fenomena radioaktivnosti kojeg je otkrio profesor Henri Becquerel”
Marie Curie Poljska
Francuska
1904. John William Strutt Rayleigh Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo istraživanje gustoća najvažnijih plinova i za njegovo otkriće argona koje je bilo vezano uz ta istraživanja”
1905. Philipp Lenard Njemačka “za njegov rad na katodnim zrakama”
1906. Joseph John Thomson Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegova teoretska i eksperimentalna istraživanja o provodnosti elektriciteta od strane pliova”
1907. Albert Abraham Michelson SAD “za njegove optičke instrumente, te spektroskopska i meteorološka istraživanja koja je proveo uz njihovu pomoć”
1908. Gabriel Lippmann Francuska “za njegovu metodu fotografskog reproduciranja boje temeljenom na fenomenu interferencije”
1909. Guglielmo Marconi Italija “za njihov doprinos u razvoju bežične telegrafije”
Karl Ferdinand Braun Njemačka
1910. Johannes Diderik van der Waals Nizozemska “za njegov rad na jednadžbi stanja plinova i tekućina”
1911. Wilhelm Wien Njemačka “za njegovo otkriće zakona o isijavanju topline”
1912. Nils Gustaf Dalén Švedska “za njegov izum automatskih ventila koji su namijenjeni korištenju u svjetionicima zajedno s plinskim akumulatorima”
1913. Heike Kamerlingh-Onnes Nizozemska “za njegova istraživanja o svojstvima materije na niskim temperaturama koja su na koncu dovela do proizvodnje tekućeg helija”
1914. Max von Laue Njemačka “za njegovo otkriće difrakcije X-zraka u kristalima”
1915. William Henry Bragg Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihovu analizu strukture kristala pomoću X-zraka”
William Lawrence Bragg Ujedinjeno Kraljevstvo
1916. Nije dodijeljena
1917. Charles Glover Barkla Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo otkriće karakterističnog X-zračenja elemenata”
1918. Max Planck Njemačka “za njegove zasluge u unaprijeđenju fizike koje je postigao otkrićem energetskog kvanta”
1919. Johannes Stark Njemačka “za njegovo otkriće Dopplerovog efekta u anodnim zrakama i za podjelu spektralnih linija u električnim poljima”
1920. Charles Édouard Guillaume Švicarska “za njegove zasluge oko poboljšanja preciznosti mjerenja u fizici kroz njegovo otkriće anomalija u legurama nikla i željeza”
1921. Albert Einstein Njemačka
Švicarska
“za njegov doprinos teorijskoj fizici, a posebno za otkriće zakona fotoelektričnog efekta”
1922. Niels Bohr Danska “za njegov doprinos u istraživanju strukture atoma i radijacije koja iz njih zrači”
1923. Robert Andrews Millikan SAD “za njegov rad na elementarnom naboju elektriciteta i rad na fotoelektičnom efektu”
1924. Karl Manne Georg Siegbahn Švedska “za otkrića i istraživanje na području spektroskopije X-zraka”
1925. James Franck Njemačka “za njihovo otkriće zakona koji upravljaju utjecajem elektrona na atom”
Gustav Ludwig Hertz Njemačka
1926. Jean Baptiste Perrin Francuska “za rad na diskontinuiranoj strukturi materije, a naročito za otkriće sedimentacijske ravnoteže”
1927. Arthur Holly Compton SAD “za njegovo otkriće efekta nazvanog po njemu”
Charles Thomson Rees Wilson Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovu metodu kojom je omogućio da se tragovi električno nabijenih čestica vide pomoću kondenzacije”
1928. Owen Willans Richardson Ujedinjeno Kraljevstvo “za istraživanje termioničkog fenomena i posebno za otkriće zakona koji nosi njegovo ime”
1929. Louis de Broglie Francuska “za njegovo otkriće valne prirode elektrona”
1930. Čandrasekara Venkata Raman Indija “za njegov rad na raspršenju svjetolsti i za otkriće efekta nazvanog po njemu”
1931. Nije dodijeljena
1932. Werner Heisenberg Njemačka “za stvaranje kvantne mehanike, čija je primjena, inter alia, dovela do otkrića alotropskih modifikacija vodika”
1933. Erwin Schrödinger Austrija “za otkriće novih produktivih formi atomske teorije”
Paul Dirac Ujedinjeno Kraljevstvo
1934. Nije dodijeljena
1935. James Chadwick Ujedinjeno Kraljevstvo “za otkriće neutrona”
1936. Victor Franz Hess Austrija “za otkriće kozmičke radijacije”
Carl David Anderson SAD “za otkriće pozitrona”
1937. Clinton Joseph Davisson SAD “za njihovo eksperimentalno otkriće difrakcije elektrona u kristalima”
George Paget Thomson Ujedinjeno Kraljevstvo
1938. Enrico Fermi Italija “za njegove demonstracije o postojanju novih radioaktivnih elemenata pomoću iradijacije neutrona i za njegovo povezano otkriće nuklearnih reakcija izazvanih sporim neutronima”
1939. Ernest Lawrence SAD “za izum i razvoj ciklotrona i za rezultate dobivene njim, posebno za rezultate s umjetnim radioaktivnim elementima”
1940. Nije dodijeljena
1941. Nije dodijeljena
1942. Nije dodijeljena
1943. Otto Stern SAD “za njegov doprinos u razvoju metode molekularnih zraka i njegovo otkriće magnetskog momenta protona”
1944. Isidor Isaac Rabi SAD “za njegovu metodu snimanja magnetskih svojstava atomske jezgre”
1945. Wolfgang Pauli Austrija “za njegovo otkriće principa isključenja, znanog i kao Paulijev princip”
1946. Percy Williams Bridgman SAD “za izum uređaja koji proizvodi izrazito visok tlak i za otkrića koja je napravio na polju fizike visokog tlaka”
1947. Edward Appleton Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo istraživanje fizike gornje atmosfere, a posebno zbog otkrića tako zvanog Appletonovog sloja”
1948. Patrick Maynard Stuart Blackett Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegov razvoj Wilsonove komore i zbog njegovih otkrića na polju nuklearne fizike i kozmičke radijacije”
1949. Hideki Jukava Japan “za njegovo predviđanje postojanja mezona na temelju teorijskog rada na nuklearnim silama”
1950. Cecil Frank Powell Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo otkriće fotografske metode proučavanja nuklearnih procesa i njegova otkrića o mezonima koja je napravio pomoću ove metode”
1951. John Douglas Cockcroft Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihov rad a transmutaciji atomske jezgre pomoću umjetno akceleriranih atomskih čestica”
Ernest Thomas Sinton Walton Irska
1952. Felix Bloch SAD “za njihov razvoj novih metoda za nuklearno magnetsko mjerenje i za otkrića povezana s time”
Edward Mills Purcell SAD
1953. Frits Zernike Nizozemska “za njegovu demonstraciju fazne kontrastne metode, a posebno zbog njegovog izuma kontrastno faznog mikroskopa”
1954. Max Born Ujedinjeno Kraljevstvo
Njemačka
“za njegova fundamentalna istraživanja na polju kvantne mehanike, a posebno za njegovu statističku interpretaciju valne funkcije”
Walther Bothe Njemačka “za njegovu metodu slučajnosti i otkrića povezana s njom”
1955. Willis Eugene Lamb SAD “za njegova otkrića vezana uz finu strukturu vodikovog spektra”
Polykarp Kusch SAD “za precizno utvrđivanje magnetskog momenta elektrona”
1956. John Bardeen SAD “za njihov rad na poluvodičima i za njihovo otkriće tranzistora”
Walter Houser Brattain SAD
William Bradford Shockley SAD
1957. Tsung-Dao Lee Kina “za njihovo proučavanje paritetnih zakona koje je dovelo do važnih otkrića vezana uz elementarne čestice”
Chen Ning Yang Kina
1958. Pavel Aleksejevič Čerenkov Ruska Federacija “za njihovo otkriće i interpretaciju Čerenkovljevog zračenja”
Ilja Mihajlovič Frank Ruska Federacija
Igor Jevgenjevič Tamm Ruska Federacija
1959. Owen Chamberlain SAD “za njihovo otkriće antiprotona”
Emilio Gino Segrè Italija
1960. Donald Arthur Glaser SAD “za otkriće komore na mjehuriće”
1961. Robert Hofstadter SAD “za njegov rad na raspršivanju elektrona u atomskoj jezgri i za njegova otkrića o strukturi atomske jezgre koja je postigao pomoću tog rada”
Rudolf Ludwig Mössbauer Njemačka “za njegov rad na apsorpciji rezonancije γ-zračenja i povzenog otkrića efekta koji nosi njegovo ime”
1962. Lev Davidovič Landau Azerbajdžan “za pionirske teorije u istraživanju kondenzirane tvari, posebno tekućeg helija”
1963. Eugene Paul Wigner SAD “za doprinose teoriji atomske jezgre i elementarnih čestica, osobito kroz otkriće i primjenu osnovnih principa simetrije”
Maria Goeppert-Mayer SAD “za otkrića u vezi ljuskastom strukturom nuklearnih jezgara”
J. Hans D. Jensen Njemačka
1964. Nikolaj Genadijevič Basov Ruska Federacija “za fundamentalni rad na polju kvantne elektronike, koji je doveo do izrade oscilatora i pojačala temeljenih na maser-laser principu”
Aleksandar Mihajlovič Prohorov Ruska Federacija
Charles Hard Townes SAD
1965. Richard Phillips Feynman SAD “za njihov fundamentalni rad na polju kvantne elektrodinamike, s dalekosežnim posljedicama za fiziku elementarnih čestica”
Julian Seymour Schwinger SAD
Shin’ichirō Tomonaga Japan
1966. Alfred Kastler Francuska “za otkriće i razvoj optičkih metoda za proučavanje Hertzove rezonancije u atomima”
1967. Hans Albrecht Bethe SAD “za doprinos u teoriji nuklearnih reakcija, posebno za otkrića bitna za razumjevanje stvaranja energije u zvijezdama”
1968. Luis Alvarez SAD “za njegov odlučujući doprinos na polju fizike elementarnih čestica, posebno zbog otkrića velikog broja rezonancijskih stanja, koja su postignuta koristeći njegovu tehniku korištenja vodikove mjehuraste komore i analize podataka”
1969. Murray Gell-Mann SAD “za doprinos i otkrića bitna za klasifikaciju elementarnih čestica i njihovih interakcija”
1970. Hannes Olof Gösta Alfvén Švedska “za njegov fundamentalni rad i otkrića na polju magnetne hidrodinamike s plodnim primjenama u različitim granama fizike plazme”
Louis Eugène Félix Néel Francuska “za njegov fundamentalni rad i otkrića vezana uz antiferomagnetizam i feromagnetizam koja su dovela do važnih primjena u fizici čvrstih tvari”
1971. Dennis Gabor Ujedinjeno Kraljevstvo
Mađarska
“za njegov izum i razvoj holografske metode”
1972. John Bardeen SAD “za njihovu teoriju supravodljivosti, obično nazivanu BCS-teorija”
Leon Neil Cooper SAD
John Robert Schrieffer SAD
1973. Leo Esaki Japan “za njihova eksperimentalna otkrića vezana fenomen tuneliranja u poluvodičima i supravodičima”
Ivar Giaever SAD
Brian David Josephson Ujedinjeno Kraljevstvo “za teorijsko predviđanje svojstava tuneliranja suprastruja kroz barijeru, konkretno, fenomen koji je danas općepoznat kao Josephsonov učinak”
1974. Martin Ryle Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihovo pionirsko istraživanje na polju radio astrofizike: Ryleu za promatranja i izume, posebice za tehniku sinteze aperture, i Hewishu za njegovu odlučujuću ulogu u otkriću pulsara”
Antony Hewish Ujedinjeno Kraljevstvo
1975. Aage Niels Bohr Danska “za otkriće veze između kolektivnog gibanja i gibanja čestica u atomskoj jezgri i razvoj teorije strukture atomske jezgre temeljen na toj vezi”
Ben Roy Mottelson Danska
Leo James Rainwater SAD
1976. Burton Richter SAD “za njihov pionirski rad na otkriću teške elementarne čestice nove vrste”
Samuel Čao Čung Ting SAD
1977. Philip Warren Anderson SAD “za njihov temeljni teorijski doprinos u istraživanjima elektronske strukture magnetskih i neuređenih sistema”
Nevill Francis Mott Ujedinjeno Kraljevstvo
John Hasbrouck Van Vleck SAD
1978. Pjotr Leonidovič Kapica Ruska Federacija “za inovacije i otkrića na prodručju fizike niskih temperatura (supratekućina)”
Arno Allan Penzias SAD “za otkriće pozadinskog mikrovalnog zračenja”
Robert Woodrow Wilson SAD
1979. Sheldon Lee Glashow SAD “za njihov doprinos teoriji unificirane slabe i elektromagnetske interakcije među elementarnim česticama, uključujući, inter alia, predviđanje slabe neutralne struje”
Abdus Salam Pakistan
Steven Weinberg SAD
1980. James Watson Cronin SAD “za otkriće kršenja osnovnih principa simetrije u raspadu neutralnih K-mezona”
Val Logsdon Fitch SAD
1981. Nicolaas Bloembergen SAD “za njihov doprinos razvoju laserske spektroskopije”
Arthur Leonard Schawlow SAD
Kai Manne Börje Siegbahn Švedska “za njegov doprinos razvoju visokorezolucijske elektronske spektroskopije”
1982. Kenneth G. Wilson SAD “za njegovu teoriju za kritične fenomene vezane uz tranzicije faze”
1983. Subramanjan Čandrasekar SAD “za njegova teorijska proučavanja fizikalnih procesa važnih za strukturu i evoluciju zvijezda”
William Alfred Fowler SAD “za njegova teorijska i eksperimentalna proučavanja nuklearnih reakcija važnih za formiranje kemijskih elemenata u svemiru”
1984. Carlo Rubbia Italija “za njihove odlučujuće doprinose velikom projektu komunikatora slabih interakcija, koji je doveo do otkrića W i Z bozona”
Simon van der Meer Nizozemska
1985. Klaus von Klitzing Njemačka “za otkriće kvantiziranog Hallovog efekta”
1986. Ernst Ruska Njemačka “za njegov fundamentalni rad na polju elektronske optike i za dizajniranje prvog elektronskog mikroskopa”
Gerd Binnig Njemačka “za njihov dizajn pretražnog mikroskopa s tuneliranjem”
Heinrich Rohrer Švicarska
1987. Johannes Georg Bednorz Njemačka “za njihov važan prodor u otkriću supravodljivosti u keramičkim materijalima”
Karl Alexander Müller Švicarska
1988. Leon Max Lederman SAD “za metodu neutrino zraka i za demonstraciju duplikatne strukture leptona kroz otkriće mion neutrina”
Melvin Schwartz SAD
Jack Steinberger SAD
1989. Norman Foster Ramsey SAD “za izum metode odvojenih oscilacijskih polja i njezinu primjenu u vodikovom maseru i ostalim atomskim satovima”
Hans Georg Dehmelt SAD “za razvoj ionske zamke”
Wolfgang Paul Njemačka
1990. Jerome I. Friedman SAD “za njihova istraživanja vezana uz duboko neelastično raspršivanje elektrona na protonima i vezanim neutronima, koja su bila od iznimne važnosti za razvoj kvarkovskog modela u fizici čestica”
Henry Way Kendall SAD
Richard E. Taylor Kanada
1991. Pierre-Gilles de Gennes Francuska “za otkriće da metode razvijene za proučavanje fenomena reda u jednostavnim sustavima mogu biti generalizirane na malo kompleksnije forme tvari, kao što su tekući kristali i polimeri”
1992. Georges Charpak Francuska “za izum i razvoj detektora čestica, naročito Višeanodnog proporcionalnog brojača”
1993. Russell Alan Hulse SAD “za otkriće novog tipa pulsara, što je otvorilo nove mogućnosti za proučavanje gravitacije”
Joseph Hooton Taylor, Jr. SAD
1994. Bertram Brockhouse Kanada “za razvoj neutronske spektroskopije” i “za pionirske doprinose razvoju tehnika raspršivaja neutrona za proučavanje kondenzirane tvari”
Clifford Glenwood Shull SAD “ra razvoj tehnike difrakcije neutrona” i “za pionirske doprinose razvoju tehnika raspršivaja neutrona za proučavanje kondenzirane tvari”
1995. Martin Lewis Perl SAD “za otkriće tau leptona” i “za pionirske eksperimentalne doprinose fizici leptona”
Frederick Reines SAD “za otkriće neutrina” i “za pionirske eksperimentalne doprinose fizici leptona”
1996. David Morris Lee SAD “za otkriće superfluidnosti u heliju-3”
Douglas D. Osheroff SAD
Robert Coleman Richardson SAD
1997. Steven Chu SAD “za razvoj metoda za hlađenje i hvatanje atoma laserskim svjetlom”
Claude Cohen-Tannoudji Francuska
William Daniel Phillips SAD
1998. Robert B. Laughlin SAD “za njihovo otkriće nove forme kvantnog fluida sa djelomično nabijenim ekscitacijama”
Horst Ludwig Störmer Njemačka
Daniel Chee Tsui SAD
1999. Gerardus ‘t Hooft Nizozemska “za rasvjetljavanje kvantne strukture slabih električnih interakcija u fizici”
Martinus J. G. Veltman Nizozemska
2000. Žores Ivanovič Alfjorov Ruska Federacija “za razvoj heterostruktura poluvodiča korištenih u elektronici visokoh brzina i optoelektronici”
Herbert Kroemer Njemačka
Jack St. Clair Kilby SAD “za njegovu ulogu u izumu integriranog kruga”
2001. Eric Allin Cornell SAD “za postizanje Bose-Einsteinove kondenzacije u plinovima alkalnih metala i za rane fundamentalne studije o svojstvima kondenzata”
Carl Edwin Wieman SAD
Wolfgang Ketterle Njemačka
2002. Raymond Davis, ml. SAD “za pionirske doprinose astrofizici, posebice u detekciji kozmičkih neutrina”
Masatoši Košiba Japan
Riccardo Giacconi SAD “za pionirske doprinose astrofizici koji su doveli do otkrića izvora kozmičkih X-zraka”
2003. Aleksej Aleksejevič Abrikosov Ruska Federacija
SAD
“za pionirski doprinos teoriji supravodiča i superfluida”
Vitalij Lazarevič Ginzburg Ruska Federacija
Anthony James Leggett Ujedinjeno Kraljevstvo
SAD
2004. David J. Gross SAD “za otkriće asimptotske slobode u teoriji jakih interakcija”
Hugh David Politzer SAD
Frank Wilczek SAD
2005. Roy J. Glauber SAD “za njegov doprinos kvantnoj teoriji optičke koherencije”
John L. Hall SAD “za njihov doprinos razvoju laserske spektroskopije, oključujući i optički frekventni češalj technique”
Theodor W. Hänsch Njemačka
2006. John C. Mather SAD “za njihovo otkriće oblika crnog tijela i antisotropije kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja”
George F. Smoot SAD
2007. Albert Fert Francuska “za otkriće gigantskog magnetnog otpora”
Peter Grünberg Njemačka
2008. Makoto Kobajaši Japan “za otkriće izvora razbijene simetrije koja predviđa postojanje najmanje tri obitelji kvarka u prirodi”
Tošihide Maskava Japan
Joičiro Nambu SAD “za otkriće mehanizma spontanog razbijanja simetrije u subatomskoj fizici”
2009. Charles K. Kao Hong Kong
Ujedinjeno Kraljevstvo
SAD
“za otkriće na području brzog prijenosa podataka optičkim vlaknima”
Willard S. Boyle Kanada
SAD
“za razvoj čipova osjetljivih na svjetlo koji se nalaze u digitalnim kamerama”
George E. Smith SAD
2010. Andre Geim Ruska Federacija
Nizozemska
“za revolucionarna otkriće svojstvava alotropske modifikacije ugljika grafena”
Konstantin Novoselov Ruska Federacija
Ujedinjeno Kraljevstvo
2011. Saul Perlmutter SAD “za otkriće ubrzane ekspanzije svemira kroz opažanja udaljenih supernova”
Brian P. Schmidt Australija
SAD
Adam G. Riess SAD
2012. Serge Haroche Francuska ” za revolucionarne eksperimentalne metode koji su omogućili direktnu manipulaciju kvantnim sistemima.”
David Jeffrey Wineland SAD
2013. François Englert Belgija “za teorijsko otkrivanje mehanizma, koji doprinosi našem razumijevanju podrijetla mase subatomskih čestica i koje je nedavno potvrđeno pronalaskom te predviđene fundamentalne čestice, od strane ATLAS i CMS eksperimenata u CERN-ovom Velikom hadronskom sudarivaču”
Peter Higgs Ujedinjeno Kraljevstvo
2014. Isamu Akasaki Japan “za otkriće učinkovitih plavosvjetlećih-emitirajućih dioda što je omogućilo svjetlije i energetski štedeće bijele izvore svjetlosti
Hiroshi Amano Japan
Shuji Nakamura Japan
SAD
2015. Takaaki Kajita Japan “za otkriće oscilacija okusa neutrina, koje je potvrdilo da neutrini imaju masu”
Arthur Bruce McDonald Kanada
2016. David J. Thouless Ujedinjeno Kraljevstvo “za teorijska otkrića topoloških faznih prijelaza i topoloških faza materije 
F. Duncan M. Haldane Ujedinjeno Kraljevstvo
J. Michael Kosterlitz Ujedinjeno Kraljevstvo

Šta je to Nobelova nagrada za fiziku i ko su njeni dobitnici?

Nobelova nagrada za fiziku

Nobelova nagrada za fiziku vrijedi kao najviše priznanje za radove u oblasti fizike. Nagrada se dodjeljuje zajedno sa Nobelovom nagradom za fiziologiju ili medicinu, kemiju, književnost i ekonomiju, 10. prosinca, na dan kada je u Stockholmu preminuo Alfred Nobel, osnivač fonda iz kojeg se dodjeljuje nagrada.

Popis dobitnika Nobelove nagrade za fiziku od 1901. do danas (stranica u izradi)

Godina Slika Dobitnik Država Razlog
1901. Wilhelm Conrad Röntgen Njemačka “za otkriće znamenitih zraka koje su kasnije nazvane po njemu”
1902. Hendrik Antoon Lorentz Nizozemska “za njihovo istraživanje o utjecaju magnetizma na fenomen zračenja”
Pieter Zeeman Nizozemska
1903. Antoine Henri Becquerel Francuska “za njegovo otkriće spontane radioaktivnosti”
Pierre Curie Francuska “za njihovo zajedničko istraživanje fenomena radioaktivnosti kojeg je otkrio profesor Henri Becquerel”
Marie Curie Poljska
Francuska
1904. John William Strutt Rayleigh Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo istraživanje gustoća najvažnijih plinova i za njegovo otkriće argona koje je bilo vezano uz ta istraživanja”
1905. Philipp Lenard Njemačka “za njegov rad na katodnim zrakama”
1906. Joseph John Thomson Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegova teoretska i eksperimentalna istraživanja o provodnosti elektriciteta od strane pliova”
1907. Albert Abraham Michelson SAD “za njegove optičke instrumente, te spektroskopska i meteorološka istraživanja koja je proveo uz njihovu pomoć”
1908. Gabriel Lippmann Francuska “za njegovu metodu fotografskog reproduciranja boje temeljenom na fenomenu interferencije”
1909. Guglielmo Marconi Italija “za njihov doprinos u razvoju bežične telegrafije”
Karl Ferdinand Braun Njemačka
1910. Johannes Diderik van der Waals Nizozemska “za njegov rad na jednadžbi stanja plinova i tekućina”
1911. Wilhelm Wien Njemačka “za njegovo otkriće zakona o isijavanju topline”
1912. Nils Gustaf Dalén Švedska “za njegov izum automatskih ventila koji su namijenjeni korištenju u svjetionicima zajedno s plinskim akumulatorima”
1913. Heike Kamerlingh-Onnes Nizozemska “za njegova istraživanja o svojstvima materije na niskim temperaturama koja su na koncu dovela do proizvodnje tekućeg helija”
1914. Max von Laue Njemačka “za njegovo otkriće difrakcije X-zraka u kristalima”
1915. William Henry Bragg Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihovu analizu strukture kristala pomoću X-zraka”
William Lawrence Bragg Ujedinjeno Kraljevstvo
1916. Nije dodijeljena
1917. Charles Glover Barkla Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo otkriće karakterističnog X-zračenja elemenata”
1918. Max Planck Njemačka “za njegove zasluge u unaprijeđenju fizike koje je postigao otkrićem energetskog kvanta”
1919. Johannes Stark Njemačka “za njegovo otkriće Dopplerovog efekta u anodnim zrakama i za podjelu spektralnih linija u električnim poljima”
1920. Charles Édouard Guillaume Švicarska “za njegove zasluge oko poboljšanja preciznosti mjerenja u fizici kroz njegovo otkriće anomalija u legurama nikla i željeza”
1921. Albert Einstein Njemačka
Švicarska
“za njegov doprinos teorijskoj fizici, a posebno za otkriće zakona fotoelektričnog efekta”
1922. Niels Bohr Danska “za njegov doprinos u istraživanju strukture atoma i radijacije koja iz njih zrači”
1923. Robert Andrews Millikan SAD “za njegov rad na elementarnom naboju elektriciteta i rad na fotoelektičnom efektu”
1924. Karl Manne Georg Siegbahn Švedska “za otkrića i istraživanje na području spektroskopije X-zraka”
1925. James Franck Njemačka “za njihovo otkriće zakona koji upravljaju utjecajem elektrona na atom”
Gustav Ludwig Hertz Njemačka
1926. Jean Baptiste Perrin Francuska “za rad na diskontinuiranoj strukturi materije, a naročito za otkriće sedimentacijske ravnoteže”
1927. Arthur Holly Compton SAD “za njegovo otkriće efekta nazvanog po njemu”
Charles Thomson Rees Wilson Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovu metodu kojom je omogućio da se tragovi električno nabijenih čestica vide pomoću kondenzacije”
1928. Owen Willans Richardson Ujedinjeno Kraljevstvo “za istraživanje termioničkog fenomena i posebno za otkriće zakona koji nosi njegovo ime”
1929. Louis de Broglie Francuska “za njegovo otkriće valne prirode elektrona”
1930. Čandrasekara Venkata Raman Indija “za njegov rad na raspršenju svjetolsti i za otkriće efekta nazvanog po njemu”
1931. Nije dodijeljena
1932. Werner Heisenberg Njemačka “za stvaranje kvantne mehanike, čija je primjena, inter alia, dovela do otkrića alotropskih modifikacija vodika”
1933. Erwin Schrödinger Austrija “za otkriće novih produktivih formi atomske teorije”
Paul Dirac Ujedinjeno Kraljevstvo
1934. Nije dodijeljena
1935. James Chadwick Ujedinjeno Kraljevstvo “za otkriće neutrona”
1936. Victor Franz Hess Austrija “za otkriće kozmičke radijacije”
Carl David Anderson SAD “za otkriće pozitrona”
1937. Clinton Joseph Davisson SAD “za njihovo eksperimentalno otkriće difrakcije elektrona u kristalima”
George Paget Thomson Ujedinjeno Kraljevstvo
1938. Enrico Fermi Italija “za njegove demonstracije o postojanju novih radioaktivnih elemenata pomoću iradijacije neutrona i za njegovo povezano otkriće nuklearnih reakcija izazvanih sporim neutronima”
1939. Ernest Lawrence SAD “za izum i razvoj ciklotrona i za rezultate dobivene njim, posebno za rezultate s umjetnim radioaktivnim elementima”
1940. Nije dodijeljena
1941. Nije dodijeljena
1942. Nije dodijeljena
1943. Otto Stern SAD “za njegov doprinos u razvoju metode molekularnih zraka i njegovo otkriće magnetskog momenta protona”
1944. Isidor Isaac Rabi SAD “za njegovu metodu snimanja magnetskih svojstava atomske jezgre”
1945. Wolfgang Pauli Austrija “za njegovo otkriće principa isključenja, znanog i kao Paulijev princip”
1946. Percy Williams Bridgman SAD “za izum uređaja koji proizvodi izrazito visok tlak i za otkrića koja je napravio na polju fizike visokog tlaka”
1947. Edward Appleton Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo istraživanje fizike gornje atmosfere, a posebno zbog otkrića tako zvanog Appletonovog sloja”
1948. Patrick Maynard Stuart Blackett Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegov razvoj Wilsonove komore i zbog njegovih otkrića na polju nuklearne fizike i kozmičke radijacije”
1949. Hideki Jukava Japan “za njegovo predviđanje postojanja mezona na temelju teorijskog rada na nuklearnim silama”
1950. Cecil Frank Powell Ujedinjeno Kraljevstvo “za njegovo otkriće fotografske metode proučavanja nuklearnih procesa i njegova otkrića o mezonima koja je napravio pomoću ove metode”
1951. John Douglas Cockcroft Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihov rad a transmutaciji atomske jezgre pomoću umjetno akceleriranih atomskih čestica”
Ernest Thomas Sinton Walton Irska
1952. Felix Bloch SAD “za njihov razvoj novih metoda za nuklearno magnetsko mjerenje i za otkrića povezana s time”
Edward Mills Purcell SAD
1953. Frits Zernike Nizozemska “za njegovu demonstraciju fazne kontrastne metode, a posebno zbog njegovog izuma kontrastno faznog mikroskopa”
1954. Max Born Ujedinjeno Kraljevstvo
Njemačka
“za njegova fundamentalna istraživanja na polju kvantne mehanike, a posebno za njegovu statističku interpretaciju valne funkcije”
Walther Bothe Njemačka “za njegovu metodu slučajnosti i otkrića povezana s njom”
1955. Willis Eugene Lamb SAD “za njegova otkrića vezana uz finu strukturu vodikovog spektra”
Polykarp Kusch SAD “za precizno utvrđivanje magnetskog momenta elektrona”
1956. John Bardeen SAD “za njihov rad na poluvodičima i za njihovo otkriće tranzistora”
Walter Houser Brattain SAD
William Bradford Shockley SAD
1957. Tsung-Dao Lee Kina “za njihovo proučavanje paritetnih zakona koje je dovelo do važnih otkrića vezana uz elementarne čestice”
Chen Ning Yang Kina
1958. Pavel Aleksejevič Čerenkov Ruska Federacija “za njihovo otkriće i interpretaciju Čerenkovljevog zračenja”
Ilja Mihajlovič Frank Ruska Federacija
Igor Jevgenjevič Tamm Ruska Federacija
1959. Owen Chamberlain SAD “za njihovo otkriće antiprotona”
Emilio Gino Segrè Italija
1960. Donald Arthur Glaser SAD “za otkriće komore na mjehuriće”
1961. Robert Hofstadter SAD “za njegov rad na raspršivanju elektrona u atomskoj jezgri i za njegova otkrića o strukturi atomske jezgre koja je postigao pomoću tog rada”
Rudolf Ludwig Mössbauer Njemačka “za njegov rad na apsorpciji rezonancije γ-zračenja i povzenog otkrića efekta koji nosi njegovo ime”
1962. Lev Davidovič Landau Azerbajdžan “za pionirske teorije u istraživanju kondenzirane tvari, posebno tekućeg helija”
1963. Eugene Paul Wigner SAD “za doprinose teoriji atomske jezgre i elementarnih čestica, osobito kroz otkriće i primjenu osnovnih principa simetrije”
Maria Goeppert-Mayer SAD “za otkrića u vezi ljuskastom strukturom nuklearnih jezgara”
J. Hans D. Jensen Njemačka
1964. Nikolaj Genadijevič Basov Ruska Federacija “za fundamentalni rad na polju kvantne elektronike, koji je doveo do izrade oscilatora i pojačala temeljenih na maser-laser principu”
Aleksandar Mihajlovič Prohorov Ruska Federacija
Charles Hard Townes SAD
1965. Richard Phillips Feynman SAD “za njihov fundamentalni rad na polju kvantne elektrodinamike, s dalekosežnim posljedicama za fiziku elementarnih čestica”
Julian Seymour Schwinger SAD
Shin’ichirō Tomonaga Japan
1966. Alfred Kastler Francuska “za otkriće i razvoj optičkih metoda za proučavanje Hertzove rezonancije u atomima”
1967. Hans Albrecht Bethe SAD “za doprinos u teoriji nuklearnih reakcija, posebno za otkrića bitna za razumjevanje stvaranja energije u zvijezdama”
1968. Luis Alvarez SAD “za njegov odlučujući doprinos na polju fizike elementarnih čestica, posebno zbog otkrića velikog broja rezonancijskih stanja, koja su postignuta koristeći njegovu tehniku korištenja vodikove mjehuraste komore i analize podataka”
1969. Murray Gell-Mann SAD “za doprinos i otkrića bitna za klasifikaciju elementarnih čestica i njihovih interakcija”
1970. Hannes Olof Gösta Alfvén Švedska “za njegov fundamentalni rad i otkrića na polju magnetne hidrodinamike s plodnim primjenama u različitim granama fizike plazme”
Louis Eugène Félix Néel Francuska “za njegov fundamentalni rad i otkrića vezana uz antiferomagnetizam i feromagnetizam koja su dovela do važnih primjena u fizici čvrstih tvari”
1971. Dennis Gabor Ujedinjeno Kraljevstvo
Mađarska
“za njegov izum i razvoj holografske metode”
1972. John Bardeen SAD “za njihovu teoriju supravodljivosti, obično nazivanu BCS-teorija”
Leon Neil Cooper SAD
John Robert Schrieffer SAD
1973. Leo Esaki Japan “za njihova eksperimentalna otkrića vezana fenomen tuneliranja u poluvodičima i supravodičima”
Ivar Giaever SAD
Brian David Josephson Ujedinjeno Kraljevstvo “za teorijsko predviđanje svojstava tuneliranja suprastruja kroz barijeru, konkretno, fenomen koji je danas općepoznat kao Josephsonov učinak”
1974. Martin Ryle Ujedinjeno Kraljevstvo “za njihovo pionirsko istraživanje na polju radio astrofizike: Ryleu za promatranja i izume, posebice za tehniku sinteze aperture, i Hewishu za njegovu odlučujuću ulogu u otkriću pulsara”
Antony Hewish Ujedinjeno Kraljevstvo
1975. Aage Niels Bohr Danska “za otkriće veze između kolektivnog gibanja i gibanja čestica u atomskoj jezgri i razvoj teorije strukture atomske jezgre temeljen na toj vezi”
Ben Roy Mottelson Danska
Leo James Rainwater SAD
1976. Burton Richter SAD “za njihov pionirski rad na otkriću teške elementarne čestice nove vrste”
Samuel Čao Čung Ting SAD
1977. Philip Warren Anderson SAD “za njihov temeljni teorijski doprinos u istraživanjima elektronske strukture magnetskih i neuređenih sistema”
Nevill Francis Mott Ujedinjeno Kraljevstvo
John Hasbrouck Van Vleck SAD
1978. Pjotr Leonidovič Kapica Ruska Federacija “za inovacije i otkrića na prodručju fizike niskih temperatura (supratekućina)”
Arno Allan Penzias SAD “za otkriće pozadinskog mikrovalnog zračenja”
Robert Woodrow Wilson SAD
1979. Sheldon Lee Glashow SAD “za njihov doprinos teoriji unificirane slabe i elektromagnetske interakcije među elementarnim česticama, uključujući, inter alia, predviđanje slabe neutralne struje”
Abdus Salam Pakistan
Steven Weinberg SAD
1980. James Watson Cronin SAD “za otkriće kršenja osnovnih principa simetrije u raspadu neutralnih K-mezona”
Val Logsdon Fitch SAD
1981. Nicolaas Bloembergen SAD “za njihov doprinos razvoju laserske spektroskopije”
Arthur Leonard Schawlow SAD
Kai Manne Börje Siegbahn Švedska “za njegov doprinos razvoju visokorezolucijske elektronske spektroskopije”
1982. Kenneth G. Wilson SAD “za njegovu teoriju za kritične fenomene vezane uz tranzicije faze”
1983. Subramanjan Čandrasekar SAD “za njegova teorijska proučavanja fizikalnih procesa važnih za strukturu i evoluciju zvijezda”
William Alfred Fowler SAD “za njegova teorijska i eksperimentalna proučavanja nuklearnih reakcija važnih za formiranje kemijskih elemenata u svemiru”
1984. Carlo Rubbia Italija “za njihove odlučujuće doprinose velikom projektu komunikatora slabih interakcija, koji je doveo do otkrića W i Z bozona”
Simon van der Meer Nizozemska
1985. Klaus von Klitzing Njemačka “za otkriće kvantiziranog Hallovog efekta”
1986. Ernst Ruska Njemačka “za njegov fundamentalni rad na polju elektronske optike i za dizajniranje prvog elektronskog mikroskopa”
Gerd Binnig Njemačka “za njihov dizajn pretražnog mikroskopa s tuneliranjem”
Heinrich Rohrer Švicarska
1987. Johannes Georg Bednorz Njemačka “za njihov važan prodor u otkriću supravodljivosti u keramičkim materijalima”
Karl Alexander Müller Švicarska
1988. Leon Max Lederman SAD “za metodu neutrino zraka i za demonstraciju duplikatne strukture leptona kroz otkriće mion neutrina”
Melvin Schwartz SAD
Jack Steinberger SAD
1989. Norman Foster Ramsey SAD “za izum metode odvojenih oscilacijskih polja i njezinu primjenu u vodikovom maseru i ostalim atomskim satovima”
Hans Georg Dehmelt SAD “za razvoj ionske zamke”
Wolfgang Paul Njemačka
1990. Jerome I. Friedman SAD “za njihova istraživanja vezana uz duboko neelastično raspršivanje elektrona na protonima i vezanim neutronima, koja su bila od iznimne važnosti za razvoj kvarkovskog modela u fizici čestica”
Henry Way Kendall SAD
Richard E. Taylor Kanada
1991. Pierre-Gilles de Gennes Francuska “za otkriće da metode razvijene za proučavanje fenomena reda u jednostavnim sustavima mogu biti generalizirane na malo kompleksnije forme tvari, kao što su tekući kristali i polimeri”
1992. Georges Charpak Francuska “za izum i razvoj detektora čestica, naročito Višeanodnog proporcionalnog brojača”
1993. Russell Alan Hulse SAD “za otkriće novog tipa pulsara, što je otvorilo nove mogućnosti za proučavanje gravitacije”
Joseph Hooton Taylor, Jr. SAD
1994. Bertram Brockhouse Kanada “za razvoj neutronske spektroskopije” i “za pionirske doprinose razvoju tehnika raspršivaja neutrona za proučavanje kondenzirane tvari”
Clifford Glenwood Shull SAD “ra razvoj tehnike difrakcije neutrona” i “za pionirske doprinose razvoju tehnika raspršivaja neutrona za proučavanje kondenzirane tvari”
1995. Martin Lewis Perl SAD “za otkriće tau leptona” i “za pionirske eksperimentalne doprinose fizici leptona”
Frederick Reines SAD “za otkriće neutrina” i “za pionirske eksperimentalne doprinose fizici leptona”
1996. David Morris Lee SAD “za otkriće superfluidnosti u heliju-3”
Douglas D. Osheroff SAD
Robert Coleman Richardson SAD
1997. Steven Chu SAD “za razvoj metoda za hlađenje i hvatanje atoma laserskim svjetlom”
Claude Cohen-Tannoudji Francuska
William Daniel Phillips SAD
1998. Robert B. Laughlin SAD “za njihovo otkriće nove forme kvantnog fluida sa djelomično nabijenim ekscitacijama”
Horst Ludwig Störmer Njemačka
Daniel Chee Tsui SAD
1999. Gerardus ‘t Hooft Nizozemska “za rasvjetljavanje kvantne strukture slabih električnih interakcija u fizici”
Martinus J. G. Veltman Nizozemska
2000. Žores Ivanovič Alfjorov Ruska Federacija “za razvoj heterostruktura poluvodiča korištenih u elektronici visokoh brzina i optoelektronici”
Herbert Kroemer Njemačka
Jack St. Clair Kilby SAD “za njegovu ulogu u izumu integriranog kruga”
2001. Eric Allin Cornell SAD “za postizanje Bose-Einsteinove kondenzacije u plinovima alkalnih metala i za rane fundamentalne studije o svojstvima kondenzata”
Carl Edwin Wieman SAD
Wolfgang Ketterle Njemačka
2002. Raymond Davis, ml. SAD “za pionirske doprinose astrofizici, posebice u detekciji kozmičkih neutrina”
Masatoši Košiba Japan
Riccardo Giacconi SAD “za pionirske doprinose astrofizici koji su doveli do otkrića izvora kozmičkih X-zraka”
2003. Aleksej Aleksejevič Abrikosov Ruska Federacija
SAD
“za pionirski doprinos teoriji supravodiča i superfluida”
Vitalij Lazarevič Ginzburg Ruska Federacija
Anthony James Leggett Ujedinjeno Kraljevstvo
SAD
2004. David J. Gross SAD “za otkriće asimptotske slobode u teoriji jakih interakcija”
Hugh David Politzer SAD
Frank Wilczek SAD
2005. Roy J. Glauber SAD “za njegov doprinos kvantnoj teoriji optičke koherencije”
John L. Hall SAD “za njihov doprinos razvoju laserske spektroskopije, oključujući i optički frekventni češalj technique”
Theodor W. Hänsch Njemačka
2006. John C. Mather SAD “za njihovo otkriće oblika crnog tijela i antisotropije kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja”
George F. Smoot SAD
2007. Albert Fert Francuska “za otkriće gigantskog magnetnog otpora”
Peter Grünberg Njemačka
2008. Makoto Kobajaši Japan “za otkriće izvora razbijene simetrije koja predviđa postojanje najmanje tri obitelji kvarka u prirodi”
Tošihide Maskava Japan
Joičiro Nambu SAD “za otkriće mehanizma spontanog razbijanja simetrije u subatomskoj fizici”
2009. Charles K. Kao Hong Kong
Ujedinjeno Kraljevstvo
SAD
“za otkriće na području brzog prijenosa podataka optičkim vlaknima”
Willard S. Boyle Kanada
SAD
“za razvoj čipova osjetljivih na svjetlo koji se nalaze u digitalnim kamerama”
George E. Smith SAD
2010. Andre Geim Ruska Federacija
Nizozemska
“za revolucionarna otkriće svojstvava alotropske modifikacije ugljika grafena”
Konstantin Novoselov Ruska Federacija
Ujedinjeno Kraljevstvo
2011. Saul Perlmutter SAD “za otkriće ubrzane ekspanzije svemira kroz opažanja udaljenih supernova”
Brian P. Schmidt Australija
SAD
Adam G. Riess SAD
2012. Serge Haroche Francuska ” za revolucionarne eksperimentalne metode koji su omogućili direktnu manipulaciju kvantnim sistemima.”
David Jeffrey Wineland SAD
2013. François Englert Belgija “za teorijsko otkrivanje mehanizma, koji doprinosi našem razumijevanju podrijetla mase subatomskih čestica i koje je nedavno potvrđeno pronalaskom te predviđene fundamentalne čestice, od strane ATLAS i CMS eksperimenata u CERN-ovom Velikom hadronskom sudarivaču”
Peter Higgs Ujedinjeno Kraljevstvo
2014. Isamu Akasaki Japan “za otkriće učinkovitih plavosvjetlećih-emitirajućih dioda što je omogućilo svjetlije i energetski štedeće bijele izvore svjetlosti
Hiroshi Amano Japan
Shuji Nakamura Japan
SAD
2015. Takaaki Kajita Japan “za otkriće oscilacija okusa neutrina, koje je potvrdilo da neutrini imaju masu”
Arthur Bruce McDonald Kanada
2016. David J. Thouless Ujedinjeno Kraljevstvo “za teorijska otkrića topoloških faznih prijelaza i topoloških faza materije 
F. Duncan M. Haldane Ujedinjeno Kraljevstvo
J. Michael Kosterlitz Ujedinjeno Kraljevstvo